_______
Konsekvensene av kronisk stress
Ifølge studier på universitetet i Zürich fungerer hukommelsen en tredjedel dårligere under stress. Stress hindrer erindring av informasjon, som er lagret i hjernen. Kronisk høye kortisolverdier tapper biologiske ressurser. De ødelegger kroppen. De forhindrer, at kroppen justerer seg til normalen igjen. Den vedvarende alarmen skader imunsystemet. Begunstiger sukkersyke og overvekt. Lar blodtrykket og blodverdiene stige. Dette fører til forkalkning i arteriene. Hjerteinfarkt og slagtilfeller. Kortisol forstyrrer bestemte hjernearealer, som fører til konsentrasjons-svekkelse og tidligere demens. Mange mennesker reagerer også på kronisk stress med nedsatt kortisolproduksjon. Det gjør en følsom for stress og smerter, fører til sykdommer som angst, burn-out-syndrom, depresjoner.
Ofte griper man til stoff som sigaretter, alkohol eller tabletter i den tro at det minsker stresset. Men i virkelighet belaster de ekstra organismen. For øvrig: i en spørreundersøkelse i et kvinnetidsskrift om stress ga menn informasjon om at de opplevde mest stress i yrket. Kvinner stresser ofte i partnerskapet.
_______
Se forøvrig artikkelen om din personlige lykkedagbok !
____________
Se boken “ Bumerang prinsippet – mer tid til lykke” av Lothar J. Seiwert som koster 170 kr. Den kan bestilles hos Simplify eller ved å sende en e-post.På den måten støtter du også opp om bloggen og det arbeidet som blir gjort ![]()

Les mer i boken “Bumerang prinsippet – mer tid til lykke” av Lothar J. Seiwert
_____________
Copyright © 2009-2011 SIMPLIFY
Del på bloggen
Filed under: Angst, Bekymring, Flow, Stress, Suksess | Tagged: Angst, bekymring, flow, Stress, Suksess | Leave a comment »

Abonner via RSS-feed