____
Menneskene har lært å utnytte tiden sin optimalt. Imidlertid har de glemt noe – familie, venner, letingen etter hensikten og fremfor alt å holde livet sitt i likevekt. Den som retter livet sitt mot å klare mest mulig på så kort tid som mulig, kommer raskt inn i burn-out-fella. Imidlertid kommer det i vår akselererende verden mye mer an på å holde en sunn balanse, for å ivareta alle viktige livsområder.
Balance Your Life: Life-Leadership (38)
Akselerasjon og nedbremsning – to sider av en mynt (2)
At vi har flere valgmuligheter er positivt. Men også denne medaljen har to sider:
| Jo større våre valgmuligheter er, desto større blir våre vanskeligheter med å bestemme oss. |
Ikke bare fordi det blir vanskeligere å skaffe seg et overblikk over alle muligheter, men også fordi vi ved hver beslutning for en ting må si »nei« til mange andre muligheter. Hos et stort antall mennesker forårsaker dette stress. For det første fordi de på grunn av det store utvalget er redde for å treffe den gale beslutningen, og for det andre fordi de frykter å gå glipp av noe.
Vår yrkesmessige og private miljø endrer seg stadig raskere. Av den grunn er det i dag et unntak, at vi fra starten på vår karriere til pensjonering arbeider for den samme arbeidsgiveren og utøver samme yrke. For tretti år siden var dette fremdeles regelen. I dag utvikler det seg dessverre til et unntak, at vi tilbringer hele livet vårt med den samme (ekteskaps-)partneren. For tretti år siden var det fremdeles regelen. Hvert av disse bruddene stiller oss ovenfor nødvendigheten av å treffe nye beslutninger og å orientere oss på nytt.
Dessuten øker tidspresset som vi står ovenfor. Til syvende og sist, trenger hver beslutning sin tid. Også enhver flytting krever tid. Tilsvarende gjelder for oppbygging av en ny venne- og bekjentskapskrets, for letingen etter en ny arbeidsplass og for enhver nyorientering mht. yrke. Også disse krever tid. Og oppbyggingen av et nytt livspartnerskap? Hvis vi ikke tar oss tid til dette, vil vi aldri lykkes. Alle disse faktorene bidrar til, at følelsen tiltar »jeg haster fra en ting til en annen« og »jeg har alltid mindre tid«.
_______
Fra boken: «Balance your life» av L.J.Seiwert
_______
Copyright © 2009-2013 SIMPLIFY
Del på bloggen
____
BØKER TIL SALGS
Du kan kjøpe bøkene direkte fra nettstedet Simplify eller sende en e-mail til Jan Vig eller post Simplify med bestillingen og de nødvendige kontaktdata. På den måten støtter du også opp om bloggen og det arbeidet som blir gjort. MERK: Du får 40% rabatt på ny ordinær pris på bøkene ved å kjøpe de direkte fra meg.
|
|
______
SimplifyGuiden – 30 minutter for din Work-Life-Balance. Last ned informasjon her. Ordinær pris: 90 NOK. Din pris 50 NOK
_____
Bumerang prinsippet mer tid til lykke. Last ned informasjon her. Ordinær pris: 280 NOK. Din pris 170 NOK.
Filed under: Forenkling, Hensikten, Livsbalanse, Lykke og livsglede, Mindfulness, Motivasjon, Oppmerksomhet og tilstedeværelse, Personlighetsutvikling, Slow down your life, Suksess, Tid til å leve, Vaner, Visjoner og mål, Yrke og karriere | Tagged: arbeid, familie, Forenkling, hensikt, individualitet, krav, kropp, liv, livsglede, lLivsbalanse, lykke, målet, meg selv, mennesker, Mindfulness, naturen, nestekjærlighet, oppmerksomhet, personlig utvikling, samfunnet, samvittighet, Simplify, slow down your life, styrker, vei, Yrke og karriere | Leave a comment »






Abonner via RSS-feed