Balance Your Life: Hva som venter deg som life-leader (35)
Livet i morgendagens samfunn (32)
Tids- og selvstyring er ikke tilstrekkelig (3)
Prioritets-matrise
For en effektiv prioritetsstyring gir denne matrisen følgene konklusjon:
Prio A
- Kvadrant A: Viktige og oppgaver som haster må straks angripes og som oftest av en selv. Det dreier seg om kritiske situasjoner, problemer eller til og med kriser, da viktige saker aldri skal bli hastesaker eller gjøres under stort tidspress.
Prio B
- Kvadrant B: Viktige, men aktiviteter som ikke haster blir som oftest forskjøvet, til de en eller annen gang blir »pressende« og til »skippertaks«-aksjoner, som gjøres i siste liten. De bør planlegges og bli terminfestet
Prio C
- Kvadrant C: Haster, men uviktige aktiviteter som gjennomgående tar størst andel av yrkesbudsjettet. Her ligger de største tidsreservene til mer effektivitet.
Uviktige oppgaver som haster bør så godt det er mulig reduseres, elimineres eller delegeres.
Prio P
- Kvadrant P: Det som verken virker viktig eller som haster, kan man i grunn og bunn la være og med god samvittighet kaste i den reelle eller virtuelle papirkurv. Viser de seg i ettertid som viktig eller pressende, vil en eller annen spørre etter det eller analogt sende en oppfording. Prinsipielt gjelder:
Det viktige haster sjeldent, og det som haster er sjeldent viktig!
_____
Fra boken: «Balance your life» av L.J.Seiwert
_______
Copyright © 2009-2014 SIMPLIFY
Del på bloggen
____
BØKER TIL SALGS
Du kan kjøpe bøkene direkte ved å sende en e-mail til Jan Vig med bestillingen og de nødvendige kontaktdata. På den måten støtter du også opp om bloggen og det arbeidet som blir gjort MERK: Du får 40% rabatt på ny ordinær pris på bøkene ved å kjøpe de direkte fra meg
|
|
______
SimplifyGuiden – 30 minutter for din Work-Life-Balance. Last ned informasjon her. Ordinær pris: 90 NOK. Din pris 50 NOK
_____
Bumerang prinsippet mer tid til lykke. Last ned informasjon her. Ordinær pris: 280 NOK. Din pris 170 NO
Filed under: Forenkling, Hensikten, Livsbalanse, Lykke og livsglede, Mindfulness, Motivasjon, Oppmerksomhet og tilstedeværelse, Personlighetsutvikling, Slow down your life, Suksess, Tid til å leve, Vaner, Visjoner og mål, Yrke og karriere | Tagged: Forenkling, hensikt, individualitet, krav, kropp, liv, livsglede, lLivsbalanse, lykke, målet, meg selv, mennesker, Mindfulness, naturen, nestekjærlighet, oppmerksomhet, personlig utvikling, samfunnet, samvittighet, Simplify, slow down your life, Stress, styrker, vei, Yrke og karriere | Leave a comment »





Abonner via RSS-feed