Balance Your Life: Hva som venter deg som life-leader (94)
Balance Your Life: Life-Leadership (55)
Det nødvendige »CLICK« i hodet vårt (3)
2. Letting go = Slippe løs
De fleste mennesker har et bestemt bilde av seg selv, som de vil formidle til sine omgivelser. Vi ønsker, at andre skal se oss slik vi ser oss selv. Dermed reagerer vi på krav og forventninger, som stilles til oss. Men dette selvbildet kan hindre oss i å å bli aktive. Vi tør for eksempel ikke å gå til andre personer og vise de våre følelser og behov, fordi vi tror at de oppfatter oss som svake. Isteden holder vi på fasaden, som vi har bygget opp med møye. Men suksess kan vi bare ha, hvis vi har mot til å slippe løs. Så lenge det å holde fast på selvbildet vårt hindrer oss i å bli aktive, kan vi ikke komme nærmere lykken til livet vårt. Her et eksempel:
En av mine bekjente er overlege på en klinikk. Yrkesmessig har han stor suksess. Til tross for dette har han i mange år vært utilfreds og fra tid til annen til og med depressiv. Han fortalte meg følgende:
»Jeg har hele livet mitt bare fungert og reagert. På skolen var jeg alltid den beste i klassen, fordi mine foreldre forventet det.
Isteden ville jeg heller tilhørt de ville elevene, som ofte ergret læreren. Jeg studerte bare medisin, fordi min far også var lege og forventet, at jeg skulle være en elev med bare de beste karakterene. Og i dag er jeg lege, fordi min kone er stolt av å være gift med en overlege. Men egentlig ville jeg heller blitt musiker.«
I ti år har jeg kjent overlegen. Og selv om han kan artikulere sitt problem, lykkes han ikke med å løse seg fra kravene som stilles til ham fra omverdenen. Det å fastholde selvbildet sitt tillater ham ikke, å ikke tilfredsstille for-ventningene fra andre. Men slik vil han ikke lykkes med tilfredshet og et liv i balanse.
Selvbildet som hindring
Hvilket selvbilde bærer du, som hindrer deg?
| Selvbilde | Mitt selvbilde hindrer meg i å … |
| Eksempel: Jeg trenger aldri hjelp. | … vise svakheter og be om hjelp. |
| Eksempel: Jeg må alltid være hyggelig. | … vise berettiget sinne og forsvare mine interesser. |
Dette målet når vi bare, hvis vi løser oss fra de negative tankene, som vi har gjort til våre egne. Setninger som:
- Det kan jeg ikke.
- Det gjør man ikke.
- I fortiden har jeg gjort det slik. Derfor vil dette også i fremtiden være riktig.
- Til dette er jeg for gammel/for tykk.
Setninger som disse, som vi har gjort til våre egne er delvis et resultat av vår oppdragelse, delvis et resultat av vår erfaring. Sålenge vi lar oss lede av de, finner vi alltid en unnskyldning, til hvorfor vi ikke har motet til å ta livet vårt i hånden. Først når vi slipper løs slike negative tanker kan vi utvikle nye tanke- og styringssetninger, som forstørrer vårt handlingsspillerom.
_____
Fra boken: «Balance your life» av L.J.Seiwert
_______
Copyright © 2009-2014 Slow Down
Del på bloggen

____
BØKER TIL SALGS
Du kan kjøpe bøkene direkte ved å sende en e-mail til Jan Vig med bestillingen og de nødvendige kontaktdata. På den måten støtter du også opp om bloggen og det arbeidet som blir gjort MERK: Du får 40% rabatt på ny ordinær pris på bøkene ved å kjøpe de direkte fra meg
|
|
__
SimplifyGuiden – 30 minutter for din Work-Life-Balance. Last ned informasjon her. Ordinær pris: 90 NOK. Din pris 50 NOK
_____
Bumerang prinsippet mer tid til lykke. Last ned informasjon her. Ordinær pris: 280 NOK. Din pris 170 NO
Filed under: Forenkling, Hensikten, Livsbalanse, Lykke og livsglede, Mindfulness, Motivasjon, Oppmerksomhet og tilstedeværelse, Personlighetsutvikling, Slow down your life, Suksess, Tester, Tid til å leve, Vaner, Visjoner og mål, Workshop, Yrke og karriere | Tagged: Forenkling, hensikt, individualitet, krav, kropp, liv, livsglede, lLivsbalanse, lykke, målet, meg selv, mennesker, Mindfulness, naturen, nestekjærlighet, oppmerksomhet, personlig utvikling, samfunnet, samvittighet, Simplify, slow down your life, Stress, styrker, vei, Yrke og karriere | Leave a comment »






Abonner via RSS-feed