____
Menneskene har lært å utnytte tiden sin optimalt. Imidlertid har de glemt noe – familie, venner, letingen etter hensikten og fremfor alt å holde livet sitt i likevekt. Den som retter livet sitt mot å klare mest mulig på så kort tid som mulig, kommer raskt inn i burn-out-fella. Imidlertid kommer det i vår akselererende verden mye mer an på å holde en sunn balanse, for å ivareta alle viktige livsområder.
Balance Your Life: Life-Leadership (3)
På leting etter sitt eget jeg (3)
Mange krav som blir stilt til oss, er ikke forenlige med hverandre (2)
Ved hjelp av rigorøs tidsstyring alene lar ikke slike konflikter seg løse. Forsøker vi på tross av dette, er en krise programmert på forhånd. Det være seg, idet vi plutselig får et hjerteinnfark, fordi vi har neglisjert kroppen over lengre tid. Eller det være seg, fordi vi stiller spørsmålstegn ved det hele: »Hvorfor dette stresset? Stadig oftere ytres ønsket om å pensjonere
seg med 50, henholdvis hoppe av karusellen. Bak dette ønsket ligger »erkjennelsen«: I mitt nåværende liv dominert av arbeid, kan jeg ikke realisere mine ønsker, mine lengsler og meg selv. Derfor vil jeg gjøre det om 10 eller 20 år.
Men dette håpet vil aldri bli oppfyllt. Fordi hvis vi skal være ærlige mot oss selv, må vi innrømme:
| Hvorfor skal vi lykkes å finne en balanse i livet vårt om 10 til 20 år, når vi ikke har klart det i dag? |
_
Åpenbar blir denne konflikten mellom krav og realitet på arbeidsplassen. Her fungerer vi bare, og blir eksternt påvirket. Her blir det bestemt utenifra, hva vi skal gjøre og hvordan vi skal forholde oss, og i denne rollen føyer vi oss. Dette er stedet der vi bærer masker. Vårt »sanne jeg« kommer dermed frem i vår fritid. Her er stedet hvor vi viser våre ekte følelser og behov og åpenbarer våre sanne handlingsmotiver. Her virkliggjør vi oss selv.
At vi på arbeidsplassen bærer masker som en skuespiller, er ikke ubetinget negativt. Til syvende og sist er det et tegn på, at vi anerkjenner visse livsnødvendigheter. Ofte er det å bære en maske til og med et tegn på profesjonalitet.
- En lege kan ikke ha medlidenhet med enhver som er alvorlig syk. Da ville han/hun i løpet av kort tid være en hylende nervebundt.
- En lærer kan ikke like alle elever like godt. Mange er nemlig noen som går en stadig på nervene. Tross dette må han/ hun forsøke og være rettferdig ovenfor alle.
- En selger kan ikke ovenfor enhver kunde til enhver tid opptre med samme høflighet. Mange ganger har hun/han også en dårlig dag. Tross dette må han/hun i det minste forsøke å vise en like stor interesse for alle.
Men virkelige problemer får vi, hvis vår maske avviker for mye fra vårt »sanne jeg«. Denne rollekonflikten gjør deg på sikt syk.
Gå tilbake til enten – eller – listen nedenfor.
|
Enten – eller |
_
Hvilke behov/krav kan du vanskelig forene i livet ditt? Suppler listen med eksempler fra livet ditt.
|
Behov/krav I |
Behov/krav II |
| F.eks. sette av 2000 NOK månedlig for pensjon. | F.eks. finansiere daglig livs-opphold. |
| F.eks. gå regelmessig på treningssenter. | F.eks. vise forventet tidsmessig fleksibilitet på arbeidet. |
| F.eks. engasjere meg sosialt. | F.eks. tilbringe tilstrekkelig tid med min familie. |
–
Overfør de behov/krav som du der skrev ned, som var vanskelig å forene til listen nedenfor. Kommer du på nye eksempler? Tilordn så behovene/kravene til et av de fire livsområdene (arbeid/prestasjon, familie/kontakt, kropp/helse og hensikt/kultur. Reflekter over hvorfor behovene/kravene er vanskelige å forene. Hvilke livsområder kolliderer oftest med hverandre?
| Enten – eller II |
|
Behov/ |
Livsområde |
Vanskelig å forene, fordi … |
| I | ||
| II | ||
| I | ||
| II | ||
| I | ||
| II | ||
| I | ||
| II | ||
| I | ||
| II | ||
| I | ||
| II | ||
| I | ||
| II | ||
| I | ||
| II |
Fra boken: «Balance your life» av L.J.Seiwert
_____
Copyright © 2009-2013 SIMPLIFY
Del på bloggen
____
BØKER TIL SALGS
Du kan kjøpe bøkene direkte fra nettstedet Simplify eller sende en e-mail til Jan Vig eller post Simplify med bestillingen og de nødvendige kontaktdata. På den måten støtter du også opp om bloggen og det arbeidet som blir gjort. MERK: Du får 40% rabatt på ny ordinær pris på bøkene ved å kjøpe de direkte fra meg.
|
|
______
SimplifyGuiden – 30 minutter for din Work-Life-Balance. Last ned informasjon her. Ordinær pris: 90 NOK. Din pris 50 NOK
_____
Bumerang prinsippet mer tid til lykke. Last ned informasjon her. Ordinær pris: 280 NOK. Din pris 170 NOK.
Filed under: Forenkling, Hensikten, Livsbalanse, Lykke og livsglede, Mindfulness, Motivasjon, Oppmerksomhet og tilstedeværelse, Personlighetsutvikling, Slow down your life, Suksess, Tid til å leve, Vaner, Visjoner og mål, Yrke og karriere | Tagged: arbeid, familie, Forenkling, hensikt, individualitet, krav, kropp, liv, livsglede, lLivsbalanse, lykke, målet, meg selv, mennesker, Mindfulness, naturen, nestekjærlighet, oppmerksomhet, personlig utvikling, samfunnet, samvittighet, Simplify, slow down your life, styrker, vei, Yrke og karriere | Leave a comment »







Abonner via RSS-feed