I tiden fremover vil vi ta for oss denne boken som innholder en rekke workshoper ved hjelp av tre skritt:
1. Å oppdage potensialet ditt (dine talenter, evner etc.)
2. Å gi retning (visjoner og mål)
3. Å være offensiv (det vil si handling)
Livet i hamsterhjulet (18)
Livet i hamsterhjulet
Syv spørsmål til din selvvurdering
PRO formelen
Anstrengelser uten fremskritt: Hamsterhjulet
Hva motiverer deg?
Drevet eller et kall ?
Ingen angst for nye livsfaser
Oppdag sjansen i krisen
Du kan verken forlenge livet
eller utvide det, bare fordype det.
Gorch Fock
Drevet eller et kall? (1)
Hva avholder mennesker fra å utforme sitt eget liv positivt og kreativt? Amerikanske vitenskapsfolk brukte tid på dette spørsmålet i en undersøkelse og gjorde en interessant oppdagelse. De fleste mennesker tenderer til nesten automatisk å gli inn i en av tre ødeleggende roller.
Offeret
Den første, muligens den mest iøynefallende rollen som forhindrer den selvbestemte proaktive handlingen er den dårlige vanen med å føle seg som offer. Kjenner du et menneske som dette gjelder? Alle andre er skyld i deres elendighet, bare ikke de selv: finansministeren, barna, partneren, lederen, arbeidskollegaene, været… Hvem trøster han/henne, et offer i denne kummerlige, ubehaglige verden?
Som tommelfingerregel gjelder: Bare 10 prosent av vårt liv er ikke mulig å forandre, 90 prosent kan vi direkte influere på gjennom vår atferd og våre reaksjoner. Imidlertid føler et offer seg alltid som et maktesløst objekt for andres handlinger. Det utmerker seg gjennom selvmedlidenhet, jamring og passivitet. Ut ifra det første får det sin livskraft. Det føles kanskje som motivasjon, men er bare bedrageri. Fordi det fører til at alt bare kretser om deg selv og dine sorger. Mantraet til offeret lyder: Jeg er helt enkelt et stakkars svin.
Den reddende
Den reddende elsker ofre. Der det finnes ofre er det også noe å redde. Uten å reflektere mye følges av medlidenhetsfølelsen handlingen. Og være en reddende virker meget edelt. Imidlertid forhindrer den reddende at andre overtar ansvaret for sitt eget liv. »Winnetou« som reddende reagerer ikke bare på nød og medlidenhet uten å spørre hva som egentlig kan være riktig i dag og langsiktig. Mens et offer utnytter sin livsenergi ut ifra selvmedlidenhet, kjennetegnes redderen som oftest ut ifra rent handlingsbehov. Det som utenifra virker som meget hjelpsomt, kan likeså godt være en flukt fra å stoppe opp, reflektere og lete etter den riktige løsningen. Kjenner du folk i dine omgivelser som ofte helt enkelt heller er aktive istedenfor å reflektere og vurdere hva som i dag kan være det riktige?
Forfølgeren
Der det er en reddende og et offer, bør ikke den tredje i selskapet mangle, den forfulgte. En forfulgt skyver ansvaret alltid over på andre. Annerledes enn offeret som synker hen i selvmedlidenhet angriper han/hun! Han anklager, kjefter, jamrer, diskuterer. Kjenner du folk som aldri er skyldige? Alltid de andre som er ansvarlige for at et prosjekt mislykkes … Hvis det ikke hadde vært for de andre som er de ondskapsfulle ville alt lykkes.
______

Les mer om boken «Gi livet retning»
Copyright © 2009-2015 Simplify your life
_______
Copyright © 2009-2015 Simplify Your Life
Del på bloggen

____
BØKER TIL SALGS
Du kan kjøpe bøkene direkte ved å sende en e-mail til Jan Vig med bestillingen og de nødvendige kontaktdata. På den måten støtter du også opp om bloggen og det arbeidet som blir gjort MERK: Du får 40% rabatt på ny ordinær pris på bøkene ved å kjøpe de direkte fra meg
|
|
__
SimplifyGuiden – 30 minutter for din Work-Life-Balance. Last ned informasjon her. Ordinær pris: 90 NOK. Din pris 50 NOK
_____
Bumerang prinsippet mer tid til lykke. Last ned informasjon her. Ordinær pris: 280 NOK.Din pris 170 NOK
Filed under: Forenkling, Hensikten, Livsbalanse, Lykke og livsglede, Mindfulness, Motivasjon, Oppmerksomhet og tilstedeværelse, Personlighetsutvikling, Slow down your life, Suksess, Tester, Tid til å leve, Vaner, Visjoner og mål, Workshop, Yrke og karriere | Tagged: Forenkling, hensikt, individualitet, krav, kropp, liv, livsglede, lLivsbalanse, lykke, målet, meg selv, mennesker, Mindfulness, naturen, nestekjærlighet, oppmerksomhet, personlig utvikling, samfunnet, samvittighet, Simplify, slow down your life, Stress, styrker, test, vei, Workshop, Yrke og karriere | Leave a comment »





Abonner via RSS-feed